Jak Wyczyścić Materac - Piankowy, Lateksowy, Wysokoelastyczny, VISCO

   04/02/2022     Porady
Jak Wyczyścić Materac - Piankowy, Lateksowy, Wysokoelastyczny, VISCO
Odpowiednio dobrany materac to podstawa komfortowego i zdrowego snu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wymaga on odpowiedniej pielęgnacji i regularnego czyszczenia. W trakcie codziennego użytkowania wewnątrz materaca zbierają się roztocza, pył oraz kurz, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie i jakość naszego snu. 

Jak więc dbać o materac? Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat!

DLACZEGO WARTO CZYŚCIĆ MATERAC?

Materac podczas codziennego użytkowania gromadzi na swej powierzchni pot, kurz i martwy naskórek.  Zanieczyszczenia te powodują, że w pościeli namnażają się roztocza i niepożądane mikroorganizmy, które mogą być przyczyną alergii lub innych chorób. Regularna zmiana pościeli to niestety zbyt mało, aby skutecznie pozbyć się drobnoustrojów i zachować odpowiednią higienę. Ważne jest, żeby nasz materac był systematycznie czyszczony, a jego powierzchnia regularnie odświeżana.

JAK ODPOWIEDNIO WYPRAĆ MATERAC?

czyszczenie materacaW przypadku, gdy posiadamy materac ze zdejmowanym pokrowcem sprawa ta jest bardzo prosta. Wystarczy tylko go ściągnąć i wyprać w pralce przestrzegając zaleceń producenta. Parametry prania mogą być różne, w zależności od rodzaju tkaniny, z której wykonano pokrowiec. Warto to sprawdzić, gdyż nieprzestrzeganie zaleceń może doprowadzić do uszkodzenia lub skurczenia się pokrowca. Utrudniona sytuacja jest wówczas, gdy zdjęcie pokrowca z materaca jest niemożliwe. W takim przypadku  idealnie sprawdzają się różnego rodzaju sprzęty, jak np. myjka parowa. Gorąca para doskonale usuwa plamy, bakterie i roztocza. Innym sprawdzonym urządzeniem jest także odkurzacz piorący. Przy jego używaniu warto zaopatrzyć się w detergenty do czyszczenia tapicerek, które są delikatne i nie powodują podrażnienia skóry. Najprostszym jednak rozwiązaniem jest czyszczenie materaca w profesjonalnej pralni. 

ODŚWIEŻANIE I WIETRZENIE MATERACA

Podstawowa, najszybsza i najprostsza metoda to odkurzanie. W ten sposób pozbywamy się drobnych zanieczyszczeń, takich jak kurz, pył, włosy, naskórek, czy roztocza. W miarę możliwości, gdy pogoda na to pozwala, powinniśmy także nasz materac wywietrzyć. Im dłużej będzie wystawiony na działanie otaczającego go powietrza, tym szybciej pozbędziemy się wilgoci, która się w nim zbiera. W przypadku materacy dwustronnych istotną rolę odgrywa również jego regularne odwracanie. Taki zabieg pozwala powierzchni „odpocząć” od konstrukcji stelaża i umożliwia odparowanie wilgoci.

DOMOWE SPOSOBY NA UCIĄŻLIWE PLAMY

Jednym z najpopularniejszych sposobów na usunięcie uporczywych plam, jest wykorzystanie sody oczyszczonej. Ten naturalny środek pozwala usunąć plamy, pochłania wilgoć i niweluje nieprzyjemne zapachy. Dla uzyskania lepszych efektów i dodatkowego odświeżenia warto wymieszać go z odrobiną olejku zapachowego. Tak przygotowaną mieszankę należy rozprowadzi i wetrzeć w zabrudzone miejsce, a po kilku godzinach dokładnie odkurzyć. Do usunięcia szczególnie trudnych  plam doskonale sprawdzi się też wodę utlenioną. Należy polać nią zabrudzone miejsce i po odczekaniu kilku minut przetrzeć ściereczką. Można wykorzystać też, dostępną w każdym domu – sól kuchenną. Posyp nią trudną plamę, następnie polej bardzo zimną wodą, a po chwili wytrzyj gąbką. Innym domowym sposobem na plamy jest mieszanka wody z sokiem z cytryny, którą nakładamy na zabrudzenia, a po kilku minutach wycieramy wilgotną gąbką lub ściereczką. 

domowe sposoby na wyczyszczenie materacaWarto zaznaczyć, z plamami należy działać szybko. Stare, zaschnięte zabrudzenia mogą być trudne lub niemożliwe do usunięcia. Uważajmy także, żeby nie zalać wewnętrznej części materaca - czyścimy tylko jego zewnętrzną powierzchnię. 

Czasami coś się wyleje... Czasami kładziemy się na małą drzemkę bezpośrednio na materacu... Czasami siadamy na nim niezbyt czystym ubraniem....

Na materacu spędzamy całą noc – warto zadbać o jego czystość i higieniczność. 

Czyszczenie materaca do spania i jego odświeżenie pozwoli nam zwiększyć jego żywotność i podwyższy komfort snu w naszej sypialni. Warto więc stosować powyższe rady w praktyce. 

Blog

Montaż Łóżeczka Dziecięcego

Jak prawidłowo wykonać montaż łóżeczka dziecięcego - praktyczne porady składanie łóżek dla dzieci.
Czytaj artykuł

Materac dla niemowlaka

Wybór odpowiedniego materaca dla niemowlaka nie jest prosty - sprawdź co musisz wiedzieć przed zakupem.
Czytaj artykuł

Parterowe łóżka dla dzieci

Nowoczesne modele parterowych łóżek dla dzieci - sprawdź czym się wyróżniają.
Czytaj artykuł

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password