Jakie Powinno Być Pierwsze Łóżko Dziecka? Czyli kiedy łóżko zamiast łóżeczka?

   07/09/2020     Porady
Jakie Powinno Być Pierwsze Łóżko Dziecka? Czyli kiedy łóżko zamiast łóżeczka?

Zmiana łóżeczka ze szczebelkami na "dorosłe" łóżko to ogromny krok w rozwoju naszego dziecka. Rodzice bardzo często zastanawiają się, kiedy powinno to nastąpić i przede wszystkim, czy nasza pociecha jest już na to gotowa. Czas wymiany łóżeczka to z pewnością wyjątkowa chwila w każdym domu. Kiedy wymienić łóżeczko i jak zachęcić malucha do korzystania z niego? Jak rozpoznać, że nasz maluch jest już gotowy na "duże" łóżko? Odpowiedzi na te i inne pytania dowiecie się w dalszej części.

KIEDY DZIECKO POWINNO ZACZĄĆ SPAĆ W „DOROSŁYM” ŁÓŻKU ?

Zazwyczaj o zmianie łóżka zaczynamy myśleć, kiedy nasze dziecko zaczyna wstawać i wspina się po swoim niemowlęcym łóżku. Każdy maluch rozwija się indywidualnie, dlatego nie ma jednego idealnego terminu kiedy należy zamienić łóżeczko ze szczebelkami na "dorosłe" łóżko. Każdy maluch wymaga więc indywidualnego podejścia. Niektóre dzieci są gotowe na nowe łóżko mając już zaledwie 1,5 roku, inne natomiast decydują się na nie po ukończeniu 3 lat. W tym wieku można z dzieckiem rozmawiać, słuchać go i wytłumaczyć, że nowe łóżko to doskonała decyzja. Mając na uwadze indywidualne cechy maluszka, przenosiny odbywają się zazwyczaj w wieku od 1,5 do 4 lat. Nie powinno się jednak przekraczać tej granicy, gdyż z czasem dziecko coraz bardziej przywiązuje się do małego łóżeczka a przenosiny stają się coraz trudniejsze.

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO NA NOWE "DOROSŁE" ŁÓŻKO ?

Zmiana łóżeczka nie może być stresująca dla dziecka i negatywnie na nie wpływać. Ważne aby przebiegała ona procesowo, wtedy wszystkie zmiany będą bardziej naturalne i mniej niepokojące. Często wymiana łóżeczka na "bardziej poważne" wiąże się z perspektywą pojawienia się nowego członka rodziny. Wówczas starsze dziecko musi oddać swoje łóżko młodszemu rodzeństwu. W takim przypadku nie należy zwlekać zbyt długo z decyzją o przeprowadzce i stopniowo przyzwyczajać dziecko do "dorosłego" łóżka i nowej sytuacji. Wymiana łóżka nie powinna wiązać się z innymi trudnymi dla dziecka sytuacjami np. jeśli rozpoczyna przygodę ze żłobkiem lub przedszkolem lub kiedy jest chore.

JAK UŁATWIĆ DZIECKU ZMIANĘ ŁÓŻKA ?

W nowym łóżku powinny panować stare zasady. Jeżeli nasz maluch zasypiał z ulubioną maskotką lub przy włączonym świetle, nie można mu tego przywileju odebrać wraz ze zmianą łóżka. Ulubiony kocyk, czy poduszeczka to drobiazgi, które pomogą mu poczuć się bezpiecznie i spokojnie usnąć. Dobrze jest, o ile to możliwe, ustawić nowe łóżko w miejscu, w którym stało stare. W przypadku dzieci, dla których zmiana jest bardzo trudna, nowe łóżko początkowo może służyć do dziennych drzemek lub czytania bajek. Bardzo istotne jest także, aby pozwolić naszemu maluchowi uczestniczyć w zakupie nowego łóżka, wybrać ozdoby, detale, czy kolor. Wówczas dziecko ma poczucie, że nowe łóżko naprawdę jest jego, ponieważ sam je wybrał. Pozwoli mu to zachować poczucie kontroli nad nową sytuacją. Niektóre modele łóżek mogą być dla dziecka dodatkową radością, np. łóżka piętrowe, które są nie tylko miejscem do spania, ale również zabawy. Dzięki tym zasadom przeprowadzka do "dorosłego łózka" przebiegnie w sposób płynny, bez niepotrzebnego stresu.

CZEGO MOŻNA SIĘ SPODZIEWAĆ PO ZMIANIE ŁÓŻKA ?

Tak jak każda zmiana, również zmiana łóżka może być dla dziecka początkowo stresująca. Może się jednak okazać, że nasz maluch nie ma najmniejszego problemu ze spaniem w nowym miejscu. Dzieci zazwyczaj szybko przyzwyczajają się do nowej sytuacji. Niektóre mogą więc spać zupełnie spokojnie od początku, inne będą często się budzić. W takich sytuacja ważne jest aby uspokoić naszego maluszka, przytulić i poczekać aż słodko uśnie.

CZAS ODZYSKAĆ SYPIALNIĘ !

Atrakcyjne, kolorowe i cieszące oko łóżka dostępne na naszym rynku często rozwiązują jeszcze jeden rodzinny problem - dziecko przestaje spać z rodzicami, ponieważ woli swoje nowe łóżeczko. Dla wielu rodziców to naprawdę spora ulga... Łóżka firmy Youko cechują się perfekcyjnym wykonaniem, z dbałością o najmniejsze szczegóły. Ich delikatna kolorystyka i wzornictwo sprawiają, że wyróżniają się wyjątkowym wyglądem i idealnie wpasowują się w każdy pokój. Oryginalne modele odmienią wnętrza każdej sypialni i z pewnością spodobają się zarówno rodzicom, jak i najmłodszym użytkownikom, dla których staną się miejscem spokojnego snu i wyjątkowej zabaw

Zobacz również: aranżacje do pokoju dziecka, antresole do pokoju dziecięcego, wizualizacje pokoi dziecięcych, huśtawka bocianie gniazdodomki do pokoju dziecka

Blog

Sklep z łóżkami dla dzieci

Łóżka dziecięce zamawiane ze sklepu online - jakie korzyści dają zakupy w sklepie internetowym?
Czytaj artykuł

Łóżko do wąskiego pokoju dziecka

Łóżka dziecięce do wąskiego pokoju pozwalają na optymalną aranżację przestrzeni i dają swobodę jej użytkowania. Dowiedz się jak wybrać łóżko dziecięce do wąskiego pokoju.
Czytaj artykuł

Łóżko dziecięce z dostawką

Łóżko dla dzieci z dostawką to doskonały sposób na stworzenie dodatkowego miejsca do spania. Rozwiązanie to idealnie sprawdza się w przypadku rodzeństwa lub nocowania innych dzieci w domu.
Czytaj artykuł

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password