Materac dla niemowlaka

   07/11/2022
Materac dla niemowlaka

Odpowiedni materac dla niemowlaka to bardzo ważna sprawa. W końcu maluch w pierwszych miesiącach życia śpi bardzo dużo, a nawet gdy nie śpi, spędza czas na leżąco. Zadbanie o jego komfort i prawidłowe ułożenie ciała poprawi jakość snu dziecka i pozwoli uniknąć problemów z kręgosłupem. Jak zatem wybrać materac dla niemowlaka?

Materac dla niemowlaka — wypełnienie

Pierwsza istotna kwestia to rodzaj wypełnienia materaca niemowlęcego. Baczną uwagę trzeba zwrócić przede wszystkim na bezpieczeństwo, a zatem na to, czy wykorzystane tworzywo nie zawiera szkodliwych substancji, czy jest higieniczne i trwałe. Dobry materac dla niemowlaka powinien mieć właściwości antyseptyczne, czyli powinien przeciwdziałać rozwojowi drobnoustrojów. Odpowiednim wyborem będzie zatem niemowlęcy materac piankowy lub materac piankowo-lateksowy.

Dla większego komfortu malucha zastosować można też materac piankowy VISCO. Wykorzystano w nim termoelastyczną piankę memory, która doskonale dopasowuje się do kształtów ciała, zapewniając idealne podparcie wszystkich jego części. Niektórzy rodzice zastanawiają się nad zakupem wodoodpornego materaca dla niemowlaka. Nie jest to jednak dobry pomysł. Materiały, które nie wchłaniają wody, nie przepuszczają też powietrza. Taki materac nie zapewnia więc prawidłowej cyrkulacji powietrza, powodując nadmierne pocenie. Doskonale natomiast sprawdzi się odpowiedni, zdejmowany ochraniacz na materac, który w razie zabrudzenia czy zmoczenia można wyprać w pralce.

Twardy, czy miękki materac dla niemowlaka?

materace niemowlęce youkoWielu rodziców, wybierając materac dla niemowlaka, zastanawia się długo nad jego twardością. Z jednej strony wiele osób sądzi, że na miękkim będzie maluchowi wygodniej. Z drugiej panuje też pewien mit, że spanie na twardym jest zdrowsze. Okazuje się jednak, że w przypadku niemowląt indywidualne dobieranie twardości materaca nie ma sensu. Wszystkie niemowlęta są bowiem nieduże i ważą niewiele. Oczywiście materac musi prawidłowo, stabilnie i w pełni podpierać ciało, zachowując jednocześnie właściwe ułożenie kręgosłupa.

Wystarczy jednak, żeby materac dla niemowlaka miał 11-14 cm grubości i był wykonany z dobrej jakości pianki o średniej twardości. Bardzo miękkie materace mogą bowiem utrudniać ruchy malca. Z kolei bardzo twarde będą po prostu niewygodne. Oczywiście można dodatkowo poprawić komfort dziecka, stosując materace warstwowe złożone nie tylko z pianki podstawowej, ale też z dodatkowej, niezbyt grubej warstwy lateksowej czy termoelastycznej.

Bezpieczny materac dla niemowlaka

Wspomnieliśmy już, że materac dla niemowlaka musi być bezpieczny. Jest to jednak na tyle istotna kwestia, że warto temat rozwinąć. Bezpieczeństwo w tym przypadku to przede wszystkim kwestia zastosowanych materiałów. Nie każdy jednak musi znać się na różnych piankach, wypełnieniach, tkaninach i innych materiałach stosowanych w materacach, pokrowcach czy ochraniaczach.

Dlatego najlepiej wybierać materace dla niemowląt i akcesoria opatrzone odpowiednimi certyfikatami. Poświadczają one zgodność z przyjętymi normami bezpieczeństwa i dają pewność, że produkt jest odpowiedni nawet dla najmłodszych. Produkty, które oferujemy w Youko, tworzone są z materiałów spełniających normę Tekstylia Godne Zaufania OEKO-TEX Standard 100. Nasze materace dla niemowląt mają też pozytywną opinię Państwowego Zakładu Higieny oraz Instytutu Matki i Dziecka.

Blog

Montaż Łóżeczka Dziecięcego

Jak prawidłowo wykonać montaż łóżeczka dziecięcego - praktyczne porady składanie łóżek dla dzieci.
Czytaj artykuł

Materac dla niemowlaka

Wybór odpowiedniego materaca dla niemowlaka nie jest prosty - sprawdź co musisz wiedzieć przed zakupem.
Czytaj artykuł

Parterowe łóżka dla dzieci

Nowoczesne modele parterowych łóżek dla dzieci - sprawdź czym się wyróżniają.
Czytaj artykuł

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password